Kéménymarás
Az egyik legfontosabb tényező a kémény élettartamának hosszantartására a kéménybélés. Mivel az éveken át tartó használat során rongálódik a kémény belseje, legyen szó hagyományos téglaépítésű vagy betonkéményről, a füstgázból lecsapódó savas pára miatt, szükség van kémény bélésre.
A kéménybélés a kéményben helyezkedik el. A béléscső átmérője a füstgázcsonk méretétől függ. Az esetleges méretbeli különbségekre fokozottan kell figyelni, hiszen a nem megfelelő illesztés akár füstgáz szivárgáshoz is vezethet.
Amennyiben előfordul olyan eset, hogy a kémény belső átmérője kisebb mint amit a béléscső alkalmazása megkövetel, kéménymarást kell elvégezni. Ebben az esetben nincs szükség a kémény teljes cseréjére, elkerülve ezzel a csere által okozott felfordulást.
A kéménymarásnak köszönhetően eltüntethetők az esetleges egyenetlenségek valamint a kéményjárat megfelelően kibővíthető. Ehhez az eljáráshoz egy speciális kéménymaró használatos.
Leggyakrabban, családi házak esetén, olyan tüzelőberendezéseket használunk, melyek füstcsonkja 150-180 mm körüli. Ez nagyobb, mint amit a négy- vagy öttéglás 140 milliméteres kémények lehetővé tesznek. Ez által a kémény néhány centiméteres marására lehet szükség.
A kéményjárat bővítése speciális kéménymaró berendezéssel történik.
A kéménymarás rendkívüli előnye, hogy nincs szükség a fal megbontására, könnyedén korszerűsíthető a füstelvezetés, valamint a tüzelőberendezés biztonságosabbá tétele. Az eljárás során sem a falazat, sem a csempeburkolat nem sérülnek meg.
Fontos kiemelni, hogy a kéménymarás elvégzése előtt helyszíni felmérés szükséges és csak nagy gyakorlattal végezhető el.
Árajánlat kérés előtt a következő kérdésekre kellene tudni a választ:
- Milyen tüzelőanyaggal fűt (gáz, fa, pellet, szén, egyéb)?
- Mekkora a kémény teljes magassága (az alsó tisztítóajtó és a kémény fedkő közötti távolság)?
- Milyen tüzelőberendezést kíván használni, mekkora a teljesítménye (kW) és mekkora a kilépő füstcsonk mérete (mm)?